..... .......

........Sensei Ömer TÜFEKÇİ
.....Eski Milli Takım Antrenörü
SENSEİ ÖMER TÜFEKÇİ:
"WADO-RYU'DA YENİ HEDEFLERİMİZ VAR"


2010-02-26 / 23:14:04

..
Türk Karatesi'ne uzun yıllardan beri hizmet eden Wado-Ryu Karate'nin Türkiye Temsilcisi ve Eski Milli Takım Antrenörü Sensei Ömer TÜFEKÇİ ile Wado-Ryu Karate'yi konuştuk. Ahmet DOĞANER Hoca'nın yanında Karate'ye başlayan Sensei TÜFEKÇİ ile dünden bugüne kısa bir yolculuk yaptık. Wado-Ryu'nun ilk temelleri, Beşiktaş'ta açılan ilk salon ve Milli Takım'a kadar yükselen Sporcu ve Antrenörler... Ayrıca WKF'nin seçkin Stilinden biri olan Wado'Ryu'nun bundan sonraki yeni hedefleri...

SİYAHKUŞAK: Merhaba Ömer Hocam, kolay gelsin. nasılsınız?
Ömer TÜFEKÇİ:
Sağolun çok şükür iyiyiz. Sizde iyisiniz inşallah...
.
SİYAHKUŞAK: Sağolun hocam, bizlerde iyiyiz. Ömer Hoca'ya bir ziyaret yapalım istedik. SİYAHKUŞAK olarak hem ziyaret hemde bir söyleşi planladık.

Ömer TÜFEKÇİ:
Tabii Hoşgeldiniz. Ayrıca böyle bir imkan vereceğiniz için bende teşekkür ederim.
.
"79 yılından beri karate ile uğraşıyorum. İlk olarak Karate'ye Ahmet DOĞANER ve Ahmet KEKEN Hoca ile başladım."
.
SİYAHKUŞAK: Hocam Karate Camiası sizi tanıyor ama yinede kendinizi okur ve ziyaretcilerimize tanıtırmısınız.
Ömer TÜFEKÇİ:
1964 Trabzon doğumluyum. İlkokulu Almanya'da okudum. İlk tahsilimi orada yapmış oldum. Orta okul ve ve liseyi İstanbul'da bitirdim. Lise yıllarında Karate'ye başladım. 1989 Çukurova Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum.
...79 yılından beri karate ile uğraşıyorum. İlk olarak Karate'ye Ahmet DOĞANER ve Ahmet KEKEN Hoca ile başladım. Önce Shotokan olarak çalışmaya başladım. Daha sonra 1981 senesinde Beşiktaş'ta Erol KORSU, Şenel İNCE ve Aydın İNCE'nin ortaklaşa açtıkları salonda Wado-Ryu Karate'ye başladım.
..1985 yılından beri Antrenör ve Hakem olarak görev yapıyorum. Bu gün uluslararası hakemim ve 4 kademe Baş Antrenörlüğüm var. 2001'le 2005 yılları arası Karate Milli Takım Antrenörlüğü ve Federasyon Teknik Kurul üyeliği görevlerinde bulundum..
.
SİYAHKUŞAK:
Daha sonra Federasyon'da değişik kademelerde görev aldınız mı?
Ömer TÜFEKÇİ:
Tabii ki daha sonraki dönemde Eğitim Kurulu Başkanlığı yaptım. Şu andada birinci bölge eğitim kurulu başkanıyım.
.
"Wado-Ryu 78-79 yıllarında rahmetli Ahmet DOĞANER'in Wado-Ryu Karate adlı kitabı tercüme etmesiyle başladı."
.
SİYAHKUŞAK: Hocam yanılmıyorsam sporun değişik bir branşı ve siyasetlede ilgileniyorsunuz.
Ömer TÜFEKÇİ: Sporda birazda futbolla uğraşıyoruz. Futbol Kulübü Başkanlığı yapıyorum. Kağıthane meclis üyesi ve spor komisyonu başkanlığım devam ediyor.


...Sensei Ömer TÜFEKÇİ,'nin 81 yılından beri Uluslararası hakem ve 4 kademe antrenörlü bulunuyor. Ayrıca TÜFEKÇİ 2000'le 2005 arası Karate Milli Takım Antrenörlüğü yaptı.

SİYAHKUŞAK: Hocam Wado-Ryu Karate'nin ülkemizdeki başlangıcı ve gelişim süreci nasıl oldu.
Ömer TÜFEKÇİ:
Wado-Ryu 78-79 yıllarında rahmetli Ahmet DOĞANER'in Wado-Ryu Karate adlı kitabı tercüme etmesiyle başladı.

....Ahmet Hoca Shotokan çalışıyor ama çalışmış olduğu shotokan stili içinde ağırlıklı olarak Wado-Ryu'ya yönelik tekniklerde bulunuyordu.

...Çünkü Wado-Ryu en son stil olarak biliniyor. Ahmet Hoca'nın öğrencilerinden Şenel İNCE ayrılarak kendine bir salon açtı

"1991'de ilk defa biz gerçek Wado-Ryu'yu çalışmaya başladık. Yurt dışına gittik seminerler gördük ve öyle değilmiş diye düşündük."
.
ama genelde Shotokan tekniklerinide kullandı.1984-85 yıllarına gelinceye kadar böyle çalışıldı. Sonra Aydın Hoca devam etti bu çalışmalara. 1891'de ilk defa biz gerçek Wado-Ryu'yu çalışmaya başladık. Yurt dışına gittik seminerler gördük ve öyle değilmiş diye düşündük.
...Sonra İstanbul'da 1991 yılında Japonya'dan 8. Dan Wado-Ryu hocası geldi ve bize seminer verdi. İlerleyen süreçte üç değişik bölgede Uşak'ta, Mersin'de ve İstanbul'da çalışmalar devam etti.
.

"WKF'nin kabul etmiş olduğu 4 tane resmi stilden biride Wado-Ryu... Shotokan, Goju- Ryu ve Shito-Ryu'nun yanında yer alan bir stil."
.
SİYAHKUŞAK: Wado-Ryu'nun ülkemizde ve WKF'de ki statüsü ne durumda. Biliyoruz ki geçmişte bazı sıkıntılar vardı ama bugün durum biraz daha iyi... Size göre bazı sıkıntılar varmı?
Ömer TÜFEKÇİ: WKF'nin kabul etmiş olduğu 4 tane resmi stilden biride Wado-Ryu... Shotokan, Goju- Ryu ve Shito-Ryu'nun yanında yer alan bir stil... WKF nezninde her hangi bir sıkıntımız yok. Katalarımızda kihonlarımızda geçerli. Türkiye'de Wado-Ryu olarakta bir sıkıntımız yok. Hatta federasyonun stillere yönelik geliştime proğramında yeni çalışmalar var.

.
SİYAHKUŞAK:
Hocam Wado-Ryu stili ülkemizde tanınan bir stil. Fakat Shotokan daha yaygın. Ülkemizde stillerin genel olarak durumu nedir?

Ömer TÜFEKÇİ: Türkiye’ye karate’yi Hakkı Hoca getirdi. Kendisi o zaman Shotokan çalıştığı için daha çok yayılan ekol oldu. Diyebilirimki Shotolan stili ülkemizdeki karatenin yüzde 80’nine ulaşmış durumda… Wodo-Ryu Shito-Ryu ve Goju-Ryu dışında…
.

"Mili Takım’a sporcular verdik. Milli takım antrenörlerimiz var. Avrupa ve Dünya’da derece yapmış sporcularımız var."
.
SİYAHKUŞAK: Stilin gelişimi yada yaygınlaşması konusunda tarafınızdan yada TKF’nin egitim, seminer yada diğer bir takım faaliyetler var mı?
Ömer TÜFEKÇİ: Bizim gerek imkansızlıklardan dolayı yayılımcılık palitikası izleyemediğimizden gerekse Hakkı Hoca’nın bu işi Türkiye’ye getirmiş olmazsından dolayı daha az yayılabildik. Fakat buna rağmen Mili Takım’a sporcular verdik. Milli takım antrenörlerimiz var. Avrupa ve Dünya’da derece yapmış sporcularımız var. Bu konuda başarılıyız ve şu anda da mevcut federasyon başkanımızla Wado-Rru, hatta sadece


...Wado-Ryu Karate daha öncekli yıllarda yaptığı çalışmalarda gerek İstanbul içinde, gerek İstanbul dışında Wodo-Ryu stilini yaygınlaştırmak için seminer ve kurslar düzenledi. Teşkilat tarafından Almanya’dan hoca getirildi. Şimdi yeni hedefler sözkonusu...

Wado-Ryu değil, diğer stillerrinde geliştinlmesi için uluslararası seminer ve kurslar yapma planlarımız var.
.

SİYAHKUŞAK:
Wado-Ryu Merkez Teşkilatı ile ilişkiler nasıl?
Ömer TÜFEKÇİ:
Wado-Rru merkez teşkilatı japonya’da... Sıkıntımız yok. Teknik komite başkanı Toru Arakawa 1991 senesinde bize gelip semiler veren hoca... Onunla irtibatlarımız devem ediyor.
...Ayrıca bunun yanında Avrupa Wado-Ryu Federasyonu’yla da bağlantılıyız seminer ve şampiyonalarına katıyoruz.

"Her sene il temsilciliğine ve federasyona onaylatıyoruz. Kendi içimizde şampiyonalar yapıyoruz. Bu şampiyonaların bazıları kendi aramızda bazılarıda diğer stillerle olabiliyor."
.
SİYAHKUŞAK: Hocam Wado-Ryu Karate olarak bugüne kadar yapmış olduğunuz faaliyetlerden bahsedermisiniz.
Ömer TÜFEKÇİ:
Biz derneğimizi 1991 yılında kurmuşuz. O günden beri küçük federasyon gibi çalışıyoruz. Kısa adı TAWKO... Türkiye Wado-Ryu organizasyonu. Teknik kurulu var, eğitim kurulu var, hakem kurulu var, kendi faaliyet proğramımız var.
...Bu faaliyet proğramını her sene il temsilciliğine ve federasyona onaylatıyoruz. Kendi içimizde şampiyonalar yapıyoruz. Bu şampiyonaların bazıları kendi aramızda bazılarıda diğer stillerle olabiliyor. Örneğin Kumite maçlarının hangi stilde olması önemli olmadığı için diğer stillerle ortaklaşa yapıyoruz.
...Bilindiği gibi bu sene Wado-Ryu'nun kendine has seminer ve kurslar yapılacak. Federasyon başkanımızla yaptığımız çalışmalarda yurt dışından hoca gelecek ve bizim hocalarımız yurt dışına seminere gidecek. Şimdi bugün ve ileriye dönük ciddi proğramlar var.
.

"91 yılından beri ne fire verdik nede ayrımız gayrımız var. Her konuda hep beraber haraket ediyoruz. Tüm Wado-Ryucu arkadaşlarımızla beraberiz."
.
SİYAHKUŞAK: Hocam, Şerafettin ve Çımşıt hocamızı tanıma fırsatı bulmuştuk. Onların ve diğer Wodo-Ryu hocalarımızla ile iletişim ve diyaloğ nasıl?
Ömer TÜFEKÇİ:
Hepsi bizim organizasyonumuzun çalışanları, hem antrenör, hemde hakemler. Her türlü konuda beraber çalışıyoruz. Hatta Türkiye genelinde bu birlikteliğimiz herkese örnek gösterilebilir. 91 yılından beri ne fire verdik nede ayrımız -gayrımız var. Her konuda hep beraber haraket ediyoruz. Tüm Wado-Ryucu arkadaşlarımızla beraberiz.
.
SİYAHKUŞAK: Hocam WKF’de 4 stil tatbik ediliyor. Bildiğimiz gibi doğal olarak müsabakalarda WKF kuralları geçerli. İki değişik stile mensup sporcu karşılaşırken farklı bir durum ortaya çıkar mı?
Ömer TÜFEKÇİ:
Hiç bir sıkıntı olamaz. Biraz önce söylediğim gibi Dünya Karate Federasyonu’nun Karate müsabakaları ile ilgili bir formatı var. O format uygulandıktan


...Türk Karatesi'ne uzun yıllardan beri hizmet eden Wado-Ryu Karate'nin Türkiye Tesilcisi ve Eski Milli Takım Antrenörü Sensei Ömer TÜFEKÇİ, Karate çalışmalarına devam ediyor.
sonra hiçbir sorun çıkmaz. Bizde çalışmalarımızı öyle yapıyoruz. Federasyona bağlı olarak WKF’nin kurallarına göre çocuklarımızı çalıştırıyoruz. Hangi stil olursa olsun fark etmiyor.
.

SİYAHKUŞAK:Wado-Ryu’nun WKF’deki kataları hangisi?
Ömer TÜFEKÇİ:
Bizim iki tane shitei kata dedigimiz daha doğrusu her stilin iki zorulu katası var. Bizim katalarımız Wanshu ve Seishan’dır. Onun dışında kalan katalar sebesttir. Finallerde her bir kata çizilebilir.
.
SİYAHKUŞAK: Wodo-Ryu’ nun Türkiye’de daha çok

tanınması ve yaygınlaşması için yeni projeler olacak mı?
Ömer TÜFEKÇİ: Daha öncekli yıllarda yaptığımız çalışmalar oldu. Gerek İstanbul içinde gerek İstanbul dışında Wodo-Ryu stilini yaygınlaştırmak için seminer ve kurslar düzenliyorduk. Yurt dışında Almanya’dan hoca getirdik. Daha önce Çanakkale'de seminer yaptık, yaz kampı düzenledik. Hatta çanakkale’den bir Hoca gönderdik ve 4-5 sene salon çalıştırdı. Yine öyle bir düşüncemiz var.
...Bilindiği gibi bu sene içinde federasyon ile yaptımız çalışmalar kapsamında Joponya’ dan gelecek hoca bizim için önem taşıyor. Bu Hoca’nın semineri atılım ve milat olarak görmekteyiz. Ondan sonra daha düzenli ve proğramlı bir şekilde Türkiye genelinde bir takım çalışmalar yapacağız.
.
"Son stil olması bakımından, hemde müsabık açısından hemde müsabık olmayan spor amaçlı yapılması bakımından çok daha uygun bir stil olduğunu düşünüyorum."
.
SİYAHKUŞAK: Wodo-Ryu stili ilk ne zaman çalışılmaya başlandı ve ilk kurucusu kimdir.
Ömer TÜFEKÇİ: Şöyle söylemek isterim. WKF 4 stili kabul ediyor ama en eskisi olan Shotokan karate’nin kurusun Gichin Funakoshi ile bizim Wodo-Ryu Karate’nin kurucusu  Hironori Ohtsuka beraber çalışmış hocalardır. Ustad Funakoshi sadece Kata çalışıyordu. Funakoshı zamanında kumite yoktu.
...ilk defa kurusu Ohtsuka üniversitede bir ögretim görevlisi profesör tarafından 1926 yıllarında başlatıldı. 1937 yıllarında Wodo-Ryu Federayonu’nu kurdu. Shotokan, Goju-Ryu ve Shito-Ryu daha önceden kurulmuş stıllerdir. Dolayısıyla onlardaki eksiklikleri ve fazlalıkları görerek neresi daha uygun olur diye planladığı için son stil olması bakımından, hemde müsabık açısından hemde müsabık olmayan spor amaçlı yapılması bakımından çok daha uygun bir stil olduğunu düşünüyorum.
...Gerek fiziki açıdan gerekse mantık açısından yapılabilir olması nedeniyle herkese hitap ediyor. Kurucumuzun üniversitede Beden Eğitimi Hocası olduğu için Wado-Ryu’nun bilimsel içerikli olması nedeniyle herkese tavsiye ederim.
.
"Başlangıç düzeyindeki sporcular için yani karateye yeni başlayan biri haftada 3 gün ve 1.5 saatlik çalışma yeterlidir."
.
SİYAHKUŞAK: Genelde Wado-Ryu çalışan biri haftada kaç seans ders almalı ve toplam kaç saat ders almalıdır.
Ömer TÜFEKÇİ: Ben bunu Wado-Ryu olarak değilde genel olarak bir karateci söyleyelim. Çünlü o anlamda bir değişiklik yok ve stiller aynıdır.


...Wado-Ryu'nun derneği 1991 yılında kuldu. O günden beri küçük federasyon gibi çalışan ve kısa adı TAWKO, (Türkiye Wado-Ryu organizasyonu) kendi faaliyet proğramı çerçevesinde kendi içinde çeşitli turnuvalar düzenleyerek.

Başlangıç düzeyindeki sporcular için yani karateye yeni başlayan biri haftada 3 gün ve 1.5 saatlik çalışma yeterlidir. Bu kendisinin katettiği yani müsabık düzeyine gelip Milli Takım düzeyinde seyredecek sporcunun haftanın her günü çalışması lazım.
.
SİYAHKUŞAK: Hocam röportaj imkanı verdiniz. Güzel bir çalışma oldu. Cevaplarınız içi teşekkür ederim.
Ömer TÜFEKÇİ:
Böyle bir çalışma yaptığınız için bende size teşekkür ederim, tebrik ediyorum. Spor camiasında bir açığı kapatıyorsunuz. Hem Web sayfanızla hemde

orada işlediğiniz konularla faydalı olduğunuzu düşünüyorum. İnşallah daha iyi olacak.
.
SİYAHKUŞAK: Sağolun Hocam elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tabii yeni çalışmalarımızda olacak. Müsadenizle Hoşcakalın.
Ömer TÜFEKÇİ:
sizde Hoşcakalın.

..... .................................................................................. ......................................... .......
 

Add comment


- Wing Tsun ve Escrima savunma sanatı çalışan Fırat Kardeşler, EWTO,

Devamı...
- Flaş! Kadın Sporcuların 5’te Biri Dövüş Sporlarını Tercih,

Devamı...
- Ankara Cumhuriyet Savcılığına 3 kişi ve kulübün şikayeti...

Devamı...
- Bruce LEE'ye de hocalık yapmış olan Büyük Usta Wong Shun,

Devamı...

- Almanya’nın önemli şehirlerinden biri olan Duisburg’da,


Devamı...

- Geçtiğimiz ay İsveç’de yapılan Uluslararası Elit Taekwondo,

Devamı...
HAYRETTİN HAMURCU;
"TÜRKİYE’DE ÖNÜNE GELEN, BENKANCHO’YUM,"
Devamı...
1 Soru / 1 Cevap
- Avcı Wing Tsun ile Avcı Sistem arasındaki fark
Devamı...
RAMAZAN ÇELİKTÜRK İLE RÖPORTAJ;
"KAJU KENBO BENİM ÖZÜM"
Devamı...
php script encode decode php script encode decode