sosyal medyada biz

Shihan Dai Hakkı KOŞAR ve Kancho Ferhat ÖZSERT’in

28 Aralık 2014 Pazar, 17:52

13 Şubat 2011 / 11:00:33

Müsadenizle bu güzel örnekten yola çıkarak burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Biz büyüklerimize birazda yaşarken değer versek acaba nasıl olur? İşte bir örnek! Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan ilk görev yılında Yönetim Kurulu ile birlikte Shihan Dai Hakkı KOŞAR’a Onursal Başkan ünvanı taktim etti. İnanın ‘Ne kadar çok sevindik’ desek de bu ifademiz içimizdeki sevinçi anlatmaya yetersiz kalır.

Diğer bir olay ise daha yeni! Türkiye Büyükler, Gençler ve Minikler Kıck Boks Şampiyonası 27 Haziran – 02 Temmuz 2011 tarihleri arasında Samsun’da yapılacak. Şüphesiz bu şampiyonanın en güzel yanı değerli hoca Selahattin BIYIKLI’nın adını taşıyor olması… Şampiyonanın ‘Selahattin BIYIKLI Büyükler, Gençler ve Minikler Türkiye Şampiyonası’ olarak anılması bu şampiyonaya ayrı bir değer katıyor.

Federasyon Başkanı Salim Kayıcı daha şimdiden davetiye çıkardı bile! Samsun ilindeki 2. Kademe Antrenör Yetiştirme Kursunu ziyareti sırasında Çarşamba Belediyesi Başkanı Avukat Hüseyin DÜNDAR, İlkadım Belediyesi Başkanı Necattin DEMİRTAŞ ve Canik Belediyesi Başkanı Osman GENÇ’i makamlarında ziyaret ederek Selahattin BIYIKLI’nın adını taşıyan şampiyonaya davet etti.

Evet, ‘işte bu!’ dediğimiz iki olay! Birincisi karatenin kurucusu Büyük Hoca Hakkı KOŞAR’a Onursal Başkan ünvanı ile göstarilen saygı. Diğeride Selahattin BIYIKLI Hoca’nın adını yaşatma adına gerçekten çok yerinde bir düşünce. Kutluyor, tebrik ediyoruz.
Şimdi burada birşeyin altını çizmek istiyorum. Yukarıdaki iki örnekten yola çıkarak Türkiye Karate Federasyonu’na büyük bir görev düştüğüne inanıyorum. Bu görev Shihan Dai Hakkı KOŞAR’ın ve Kancho Ferhat ÖZSERT Hoca’nın adının birer şampiyonaya verilmesidir. İki büyük Hoca Türk Karatesi’ne yaptıklar hizmet ile sanırım bunu çoktan haketti. Hele bir öğrencinin KOŞAR ve ÖZSERT’in adını taşıyan bir şampiyonaya katılması, orada bir madalya alması şüphesiz en güzel mutluluk olsa gerek.
Bizim SİYAHKUŞAK Web. olarak tavsiyemiz TKF’nun düzenlediği Uluslararası bir turnuvaya Türk Karatesi’nin kurucusu Hakkı Hoca’nın adının verilmesidir. Hakkı Hoca hala bugün bile miniklere karate öğretiyor, onlara teknik gösteriyor, yanlışlarını düzeltiyor ve Türk Karatesi için çalışıyor. Düşüncem 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Karate Turnuvası yada Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası formatında benzer yada yeni bir şampiyonaya Hakkı Hoca’nın adının verilmesi uygun olacaktır.

Diğeri bilindiği gibi Türkiye Karate Federasyonu geçen yıl aldığı bir kararla diğer sitillere ‘Evet’ dedi. Bu evet’in anlamı diğer tüm sitillerdir. Fakat burada hassas olunan konulardan biri Kyokushin, Ashihara, vb. stillerin yer aldığı Budokai grubuna imkan tanınmasıydı. Gerçekten TKF Yönetim Kurulu aldığı bu cesaretli karar ile taktir aldı. İzlenen yol doğru olandı. Federasyonun bulunduğu dar kalıbı kırması adına tarihi bir karardı. Şimdi bu bayrağı yılmadan taşımak ve onu düzlüğe çıkarmak TKF’ye düşüyor. Zaten Federasyon konuya ilişkin belirlediği maddeler genel hatlarıyla olumlu gözüktü. Kimseyi zorlamadan TKF’ye davet çıkarıldı.

Şimdi bu bağlamda Kancho Ferhat ÖZSERT Hoca’nın Türkiye Karate Federasyonu’nun himayesinde düzenlenecek Ulusal bir şampiyonaya adının verilmesidir. Diğer sitiller ile ilgili oluşum sürecinin akabinde gerçekleşecek bir ulusal şampiyonada Kancho Ferhat ÖZSERT Hoca’nın adının bulunması doğru olacak ve ayrıca birleştirici bir özellik taşıyacaktır.
Bu federasyonun kurulmasında kırık kalplerini bırakıp biraraya gelen, yıllarca karate için çalışan, kimi zaman beraber, kimi zaman rakip olan büyük hocalara bunlar çok görülmese gerek. Bize göre onlara bugünden sahip çıkılması atılacak en doğru olan adımdır. Bu vesile ile Esat Başkan için Üstad Yenal KARAHAN’nın bir sözünü hatırlatmak istiyorum. Üstad KARAHAN, Başkan için; ‘Karateye Dinamizim Getirecek’ demişti. Evet, doğru; Başkan ve Yönetim Kurulu çalışıyor! Şimdi bizim bir ricamız var, o da biraz daha çalışmaları…

Doğrusu yerinde olacak; Shihan Dai Hakkı KOŞAR ve Kancho Ferhat ÖZSERT’in adının birer şampiyonaya verilmesi!
Ve bu arada soralım şimdi: Acaba bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

F.Vural Yılmaz
vyilmaz@siyahkusak.com.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.