sosyal medyada biz

53. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nda Zirvenin Rengi Türkiye

13 Mayıs 2018 Pazar, 20:23
ErkekKumiteMilliTakimi UcuncuKezAvrupaSampiyonu

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde yine tarihi bir gün! Milli Takım 53. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nın kapanış gününde bir altın ve iki bronz madalya kazandı. Erkek Kumite Milli Takımı, üst üste beşinci Avrupa Şampiyonası finaline çıkarken  2015 ve 2017’den sonra beşinci yılda üçüncü şampiyonluğunu elde etti.

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde 10-13 Mayıs tarihleri arasında Vojvodina Spor Salonu’nda düzenlenen 53. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nın kapanış gününde Milli karateciler, bir altın ve iki bronz madalya kazandı. Şampiyonayı üç altın, bir gümüş ve altı bronz madalya kazanarak kapatan Büyükler Karate Milli Takımı, genel klasmanda ikinci olurken, İtalya ile birlikte en çok podyum gören ülke oldu.

İspanya’nın üç altın, iki gümüş ve bir bronz madalya ile genel klasmanda ilk sırayı aldığı organizasyonu İtalya da iki altın, üç gümüş ve beş bronz madalya ile üçüncü basamakta noktaladı.

Zirvenin rengi Türkiye

Son beş Avrupa Şampiyonası’nda finale yükselen, 2015 ve 2017’yi şampiyon kapatan Erkek Kumite Milli Takımı, Uğur Aktaş, Burak Uygur, Erman Eltemur, Alparslan Yamanoğlu, Rıdvan Kaptan, Ömer Kemaloğlu ve Samed Gök’ten oluşan kadrosuyla Sırbistan’da mücadele etti.

İspanya karşısındaki beş serilik final mücadelesine ilk çıkan isim olan Erman Eltemur, tatamiden 2-0 galip ayrılırken, ikinci maçta Burak Uygur rakibiyle 0-0 berabere kaldı. Uğur Aktaş üçüncü mücadeleyi 2-0 ile hanesine yazdırarak avantajı Milli takıma getirirken, Alparslan Yamanoğlu dördüncü müsabakayı 5-2 yitirdi. Serinin son maçında Rıdvan Kaptan, 4-2 galip gelerek üst üste ikinci Avrupa şampiyonluğunu Türkiye’ye getirdi.

Takım katada iki bronz

Şampiyonanın son gün sabah seansında yapılan Erkek ve Kadın Takım Kata madalya mücadelelerinde Milliler, iki bronz madalya kazandı.

Dilara Eltemur, Gizem Sofuoğlu ve Rabia Küsmüş’ten oluşan Kadın Kata Milli Takımı, 2015 Avrupa Şampiyonası finalinde mağlup ettiği Almanya’yı 5-0 yenerek üst üste üçüncü Avrupa üçüncülüğünü kazandı.

Ali Sofuoğlu, Emre Vefa Göktaş ve Kutluhan Duran’ın oluşturduğu Erkek Kata Milli Takımı da Azerbaycan’ı 5-0 mağlup ederek Avrupa üçüncülüğü kürsüsüne çıktı.

Türkiye’nin madalya dağılımı:
Serap Özçelik Arapoğlu – Kumite 50kg – Altın
Burak Uygur – Kumite 67kg – Altın
Erkek Kumite Milli Takımı – Altın
Ali Sofuoğlu – Ferdi Kata – Gümüş
Dilara Eltemur – Ferdi Kata – Bronz
Tuba Yakan – Kumite 55kg – Bronz
Merve Çoban – Kumite 61kg – Bronz
Uğur Aktaş – Kumite 84kg – Bronz
Kadın Kata Milli Takımı – Bronz
Erkek Kata Milli Takımı – Bronz

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.