SİYAHKUŞAK

42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası Zürih’de Devam Ediyor

42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası Zürih’de Devam Ediyor
42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası 6-8 Şubat tarihleri arasında İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleşti. Çıtayı yüksek tutan Milli takımımız, toplamda 38 sporcuyla ülkemizi temsil etti. Şampiyonada 47 ülkeden 995 sporcu mücadele verdi. 
Şampiyonada birinci gün 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ile zirveye çıktı. İkinci gününde de başarısını sürdüren Milli takımımız, 2 altın, 1 bronz madalyayı hanesine yazdırdı. Ay-yıldızlı ekip, kapanış gününde de hanesine 1 altın, 2 bronz madalya daha alarak şampiyonayı  toplamda 6 Altın . 2 gümüş 4 bronz madalya ile bitirdi.
 

erkek-milli
Karatede yılın ilk büyük uluslararası organizasyonu Avrupa Karate Federasyonu’na üye ülkelerin katılımıyla İsviçre’nin Zürih kentinde 42’ncisi gerçekleşiyor.

Saal Spor Salonu’nudaki şampiyona  ümit, genç ve 21 yaş altı kategorilerinde yapılıyor. Üç gün sürecek heyecanda sporcularımız kata ve kumitede 32’ü ferdi, 6,sı da takım dalında dağıtılacak madalyalar için mücadele veriyor.

bayan_milli
1. Gün
: 06.02.2015

Zürih’te başlayan 42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nın ilk günün Türkiye fırtınası esti. Milli sporcularımız kazandıkları 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya ile zirveye çıktı.

Karatede yılın ilk büyük uluslararası organizasyonu İsviçre’nin Zürih kentinde başladı. Karatecilerimiz, ilk gün sabah seansında yapılan ferdi kata elemelerinde fırtına gibi esti. Tatamiye çıkan Milli sporcularımızdan üçü finale yükselme başarısı gösterdi.

Saal Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı şampiyonanın sabah seansında ümit, genç ve 21 yaş altı kategorisinde ferdi katada elemeleri yapıldı.

Ümit erkekler katada Mehmet Batuhan Özdemir, güçlü rakipleri arasında sıyrılarak finale yükselme başarısı gösterdi. İlk turda Portekizli rakibini 5-0, ikinci turda güçlü İtalyan rakibi Daniele Petrillo’yu 3-2, çeyrek finalde de Slovak rakibini 5-0 ile geçen Milli sporcumuz, yarı finalde karşılaştığı Alman Morris Tellocke’yi 4-1 yenerek adını finale yazdırdı.

Genç bayan ferdi kata elemelerinde mücadele eden iki sporcumuz da final yapma başarısı gösterdi. Büyükler Avrupa üçüncüsü Dilara Bozan, ilk turda İspanyol rakibini 4-2, ikinci turda Polonyalı, üçünü turda da Slovak rakibini 5-0 yenerek grup finalinde İtalyan sporcu ile eşleşti. Başarılı bir kata çizen Dilara, Lisa Pivi’yi 5-0 ile geçerek finale yükseldi.

Genç erkek ferdi katada ise Emre Vefa Göktaş, adını finale yazdıran diğer isimdi. Altın madalya mücadelesi verecek Milli sporcumuz, ilk turda Andoralı rakibini 5-0, ikinci turda İsrailli rakibini 4-1, üçüncü turda İzlandalı rakibini 5-0 yendikten sonra grup finalinde karşılaştığı Fransız rakibini de 5-0 mağlup etti.

Ümit bayanlar ferdi katada Melek Ecem Taşçı ile 21 yaş altı ferdi katada Gizem Şahin, üçüncülük mücadelesini kaybederek şampiyonayı beşincilikle noktaladı.

Mehmet Batuhan Özdemir, Avrupa şampiyonu

Ümit erkekler katada Mehmet Batuhan Özdemir, sergilediği başarılı performansını finalde de sürdürdü. Milli sporcumuz, Slovak Julian Enrik Smoliga karşısındaki performansı neticesinde 3-2 kazanarak kariyerinin ilk Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Dilara Bozan’a büyük haksızlık

Büyükler Avrupa üçüncülüğü bulunan Dilara Bozan, genç bayanlar ferdi kata finalinde hakem kurbanı oldu. Milli sporcumuz, Çek Zuzana Augustinova karşısında çizdiği kata ile rakibinden üstün olmasına rağmen finali 3-2 kaybetti. Kariyerine Avrupa gençler ikinciliği ekleyen Dilara’nın performansı tribünlerden alkış alırken, hakemlerin kararı da tepki topladı.

Emre Vefa Göktaş, 4-1 kazanarak altın aldı

Ümitlerde Dünya ve Avrupa ikinciliği bulunan Emre Vefa Göktaş, gençler kariyerine muhteşem bir başarı ekleyerek başladı. Milli sporcumuz, İngiliz Kieran Nunkoo ile verdiği altın madalya mücadelesini 4-1 kazanarak altın madalyayı boynuna astı.

Saal Spor Salonu’ndaki başarılı performansımız akşam seansında yapılan kumite mücadelelerinde de sürdü.
İlk Avrupa Şampiyonası deneyiminde altın madalya kazandı

Ümit erkekler ferdi kumite 63 kilo elemelerinde rakiplerine ezici üstünlükler kuran Samed Gök, finale mücadelesine de hızlı başladı. İngiliz Mitchell Thorpe karşısında yumruklarıyla etkili olan Samed, 30 saniye geçilirken 3-0 üstünlüğü yakaladı. Kalan bölümde kontrolü elinde tutan Milli sporcumuz, 26 saniye kala aldığı yuko ile galibiyetini perçinleyerek tatamiden 6-0 galip ayrıldı. İlk Avrupa Şampiyonası deneyiminde altın madalya kazanan Samed, kariyerinin en önemli başarısını elde etti.

Ozan Gökçen, Avrupa ikincisi

Ümit erkekler 70 kiloda Ozan Gökçen, güçlü rakiplerini elediği madalya mücadelesinde Bosnalı rakibini geçemedi. Yunan ve Fransız rakiplerini saf dışı bırakan Milli sporcumuz, final mücadelesine tutuk başladı. 10 saniye geride kalırken 2-0 geriye düşen Ozan, puan aramasına rağmen rakibinin savunmasını düşüremedi. Tatamiden 3-0 mağlup ayrılan Milli sporcumuz, Avrupa ikincisi olarak kariyerinin en ön başarısını yakaladı.

Ömer Faruk Arslan, hakem kararıyla Avrupa üçüncüsü

Günün son madalyası ümit erkekler 70 kiloda geldi. İkinci turda yenildiği İsviçreli rakibinin finale kalmasıyla üçüncülük mücadelesi veren Ömer Faruk Arslan, normal süresi 0-0 biten müsabakada Fransız Mehdi Filali’yi hakem kararıyla 4-1 yenerek Avrupa üçüncüsü oldu.

Üçüncülük mücadelesi veren sporcularımızdan ümit bayan ferdi katada Melek Ecem Taşçı ile 21 yaş altı ferdi bayan katada Gizem Şahin, Avrupa beşincisi olarak şampiyonayı noktaladı.

 2. Gün: 07.02.2015

İsviçre’nin Zürih kentinde ikinci gün devam eden 42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’na muhteşem bir başlangıç yapan Türkiye, başarılı performansını ikinci gün de sürdürdü. Açılış gününde 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalya kazanan Ay-Yıldızlılar, madalya karnesine 2 altın, 1 bronz madalya daha yazdırdı.
İlk madalya Türk karatesinin genç yıldızı Eray’dan geldi

Saal Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı organizasyonun ikinci gününde ilk madalya Türk karatesinin genç yıldızı Eray Şamdan’dan geldi. Son iki yılın Avrupa şampiyonu Eray, favori olarak yer aldığı genç erkekler ferdi kumite 55 kiloda sürprize izin vermedi. Milli sporcumuz, finalde Fransız Ilyes Mardhi karşısında kontrollü bir mücadele sergilerken, bitime 20 saniye kala aldığı yuko ile 1-0 kazanarak altın madalyanın sahibi oldu. Üst üste üçüncü Avrupa şampiyonluğunu kazanan Eray Şamdan, madalyasını, Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’dan aldı.

İkinci altın madalya genç erkek takım kata dalında

genc_takim_kataGünün ikinci altın madalyası genç erkek takım kata dalında geldi. Emre Vefa Göktaş, Cengizhan Koca ve Yusuf Yağız Ücebakan’dan oluşan milli takımımız, finalde karşılaştığı Sırbistan’dan çok üstün bir performans ile 5-0 kazanarak mutlu sona ulaştı. Bu yıl Balkan şampiyonluğu kazanan genç erkek kata takımı, başarı karnesine Avrupa şampiyonluğu da ekledi.

Ferdi kumite 68 kiloda Fatih Şen,bronz aldı

Genç erkekler ferdi kumite 68 kiloda Fatih Şen, geçtiğimiz yılki başarısını tekrarladı. Avrupa üçüncülüğü bulunan milli sporcumuz, bronz madalya mücadelesinde Fransız Clement Reboulleau ile karşılaştı. Mücadeleye iyi başlayan Fatih, etkili yumrukları ile 3-0 üstünlüğü yakaladı. Bitime 24 saniye kala rakibine iki puan bırakan milli sporcumuz, kalan saniyelerdeki iyi savunmasıyla 3-2 kazanarak bronz madalyanın sahibi oldu. Fatih, geçtiğimiz yıl Portekiz’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda da üçüncü olmuştu.

Bronz madalya mücadelesi veren Onurcan Üstün’e hakem engeli!

Genç erkekler +76 kiloda bronz madalya mücadelesi veren Onurcan Üstün, Fransız Mathieu Girier Dufournier’a normal süresi 3-3 biten mücadele sonunda hakem kararıyla 4-1 kaybederek beşinci oldu.

 3. Gün: 08.02.2015

42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Şampiyonası’nın son gününde 21 yaş altı kumite +84 kiloda tatamiye çıkan Alparslan Yamanoğlu, Sırp rakibini yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.

İsviçre’nin Zürih kentinde bugün sona erecek 42. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası’nda ilk iki gün esen Türkiye fırtınası, kapanış gününde de devam etti. İlk iki gün 5 altın, 2 gümüş, 2 bronz madalya kazanan Ay-yıldızlı ekip, kapanış gününde de hanesine 1 altın, 2 bronz madalya yazdırdı.

Saal Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı şampiyonanın kapanış günü sabah seansında elemelerde ter döken Alparslan Yamanoğlu, ilk turu bay geçtikten sonra ikinci turda Estonyalı Tanel Paabo karşısında zorlandı. Milli sporcumuz, bir ara 4-0 geriye düştüğü mücadelede yumruklarını etkili kullanarak tatamiden 9-7 galip ayrıldı. Çeyrek finalde İsviçreli Sabri de Martin’i rahat mücadele sonunda 4-0 ile geçen Alparslan, son bölümlerinde etkili olduğu yarı finalde Rus Vasily Antokhiy’i 4-1 yenerek finale yükseldi.

Akşam seansında yapılan final mücadelesinde Sırp Aleksandar Sestakov ile karşılaşan Alparslan, mücadeleye kontrollü başladı. İki dakika geride kalırken yuko ile öne geçen Milli sporcumuz, bitime 14 saniye kala etkili yumruğu ile 2-0 üstünlüğü yakalayarak mücadelenin sonucunu tayin etti.

Finalin ardından gözyaşlarını tutamayan genç sporcu, sevincini Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan ve babası Hayrullah Yamanoğlu ile paylaştı.

*Ülkemizi temsil eden sporcularımız ve sıkletleri:

Genç Bayan Takım Kata : Ayça Düzgel, Hatice Başkaya, Meryem Mazlum
Genç Erkek Takım Kata : Emre Vefa Göktaş, Cengizhan Koca, Yusuf Yağız Ücebakans

Ümit Bayan 47kg : Duygu Yemenici
Ümit Bayan 54kg : Esra Karabağ
Ümit Bayan +54kg : Eda Eltemur
Ümit Bayan Kata : Melek Ecem Taşçı

Ümit Erkek 52kg : Ömer Faruk Ateş
Ümit Erkek 57kg : Oğuzhan Furkan Kaçar
Ümit Erkek 63kg : Samed Gök
Ümit Erkek 70kg : Ömer Faruk Arslan
Ümit Erkek +70kg : Ozan Gökçen
Ümit Erkek Kata : Mehmet Batuhan Özdemir

Genç Bayan 48kg : Hümeyra Beyza Ünlüsoy
Genç Bayan 53kg : Rumeysa Pekşen
Genç Bayan 59kg : Zeynep Beyza Çoşkun
Genç Bayan +59kg : Seray Koçali
Genç Bayan Kata : Dilara Bozan

Genç Erkek 55kg : Eray Şamdan
Genç Erkek 61kg : Ercan Kaçar
Genç Erkek 68kg : Fatih Şen
Genç Erkek 76kg : Ahmet Uygur
Genç Erkek +76 : Onurcan Üstün
Genç Erkek Kata : Emre Vefa Göktaş

U21 Bayan 50kg : Sevil Baş
U21 Bayan 55k : Büşra Tosun
U21 Bayan 61kg : Hiranur Saruhan
U21 Bayan 68kg : Nurcan Çiçek
U21 Bayan +68kg : Vildan Güvercin
U21 Bayan Kata : Gizem Şahin

U21 Erkek 60kg : Sadık Akbulut
U21 Erkek 67kg : Burak Uygur
U21 Erkek 75kg : Emre Cevahir
U21 Erkek 84kg : Uğur Aktaş
U21 Erkek +84kg : Alparslan Yamanoğlu
U21 Erkek Kata : Ali Sofuoğlu

Kaynak: TKF
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.