SİYAHKUŞAK

NAMIK EKİN KİMDİR?

NAMIK EKİN KİMDİR?

1943 yılında İstanbul’da doğan Namık Ekin,1962 yılında Judo’ya başladı.Deniz Assubay okulundan mezun olup yıllarca SAT komandosu olarak önemli görevler üstlenmiştir.

1943 yılında İstanbul’da doğan Namık Ekin,1962 yılında Judo’ya başladı.Deniz Assubay okulundan mezun olup yıllarca SAT komandosu olarak önemli görevler üstlenmiştir.Bir çok Dünya rekorunuda elinde bulunduran Namık Ekin,Almanya spor akademisinde eğim görerek Judo ve Karate dallarında yüksek Dan derecesine sahiptir.

Hollanda Kraliyet Hava yolları Güvenliği amirliğinden sonra kendi özel okulunda dersler veren Emekli SAT komandosu Namık Ekin, 39 kilometrelik İstanbul Boğazı’nı 14 saatte geçerek, ‘su altında en uzun mesafeyi tüple yüzme’ dünya rekoru kırdı.67 yaşındaki çelik adam, rekorunu “Ağabeyim, komutanım” dediği Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ile komutanı, aynı zamanda halter ve body hocası olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman’a hediye etti. Ünlü dalgıcın rekoru, hem gazetelere hem de Guinness Rekorlar Kitabı’na yazıldı. Fakat Ekin’in asker yönüne ilişkin emekli bir SAT komandosu olduğunun dışında pek birşey yazılıp çizilmedi. Oysa Namık Ekin, Türkiye’nin ve dünyanın yakın tarihini ilgilendiren birçok olayın tam orta yerinde, özel ve seçilmiş bir asker olarak görev yaptı.

Namık Ekin, Amerika’nın en büyük deniz üssünün bulunduğu Virginia’da, Atlantik’i kontrol eden Amerikan atom denizaltısına da girmiş. Burada, sahilden 40 mil açılıp,500 metre aşağıda denizaltıdan çıkıp, Rus denizaltısına mayın koyup, kaçma tatbikatlarına katılmış. Bu tehlikeli sularda Amerikalılarla Rusların kedi—köpek oyunlarına da şahit olmuş. “Nerede tatbikat yapsak, sözde Rus balıkçı tekneleri başımızın üstünde biterlerdi” diyor.

NAMIK EKİN’DEN SAT KOMANDOSU OLDUĞU YILLARDAKİ ANLARI

’’Girne’yi 24 SAT komandosu aldı’’

Namık Ekin, Karadeniz’in karanlık sularında da sabotaj tatbikatlarına katılmış. Burada Mustafa Tosun isimli bir arkadaşını kaybetmiş, cesedini de bulamamışlar. Bu olayı yeniden hatırladığında oldukça üzülen Ekin, “Birçok arkadaşımız eğitimler, tatbikatlar sırasında öldü. Bazılarının cesetleri, bazılarının da kemikleri bulundu. Balıklar, yengeçler belden aşağısını götürmüş halde çok arkadaşımızı bulduk. Tüplerini bulduk. Bazılarını da iskelet halinde yıllar sonra ağlara takılı bulduk” diyor. Kurulduğu günden bugüne kadar 21 SAT komandosu ölmüş.

Ekin,1964—67 Kıbrıs olayları yaşanırken, Akdeniz’de bilinmeyen bir yerde 4 ay süren sabotaj tatbikatlarında yer almış. Boğaz’da Ruslar’ı bekleyen SAT’lara,1974’te Rumlarla savaşmak nasip olmuş. Harekat öncesi komandolar ikiye ayrılmış.24 kişiden oluşan SAT1, Girne önlerin

deki mayınları temizleyip, sahili ve köprü başlarını tutmuş. Ardından daha ilerilere giderek sabotajlar düzenlemiş. Girne Kalesi’nde gizlenen komandolar, önceden belirlenmiş binalara girerek, önemli belgeleri Türkiye’ye getirmişler. SAT’lar, daha sonra hiç kayıp vermeden Girne’yi ele geçirmiş. Daha kalabalık olan SAT2 ise, savaşın seyrine göre, İzmir yakınlarında 12 adayı ele geçirmek üzere tetikte beklemiş. SAT2 grubunda yer alan Ekin, Kıbrıs Harekatı’nı bir antrenman olarak görüyor. Bugün Türk SAT’ları hiçbir deniz aracı olmasa bile, İzmir sahilinden 12 adaya ve Yunanistan’a 30, Mersin’den de 40 kilometre su altından yüzerek Kıbrıs’a çıkıp operasyon yapabilecek kabiliyete sahip.

Bir dönemin tanığı ve henüz su yüzüne bile çıkmamış birçok olayın öznesi olan Namık Ekin, emekli olduktan sonra Amerika’dan, başta İsrail olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde paralı asker olarak çalışması için davet almış.

Bu teklifleri değerlendirmeyen Ekin, kendini spora ve hayır işlerine adamış. ‘Su altında en uzun mesafeyi tüple yüzme’ dünya rekorunu da omurilik felçlilerine tekerlekli sandalye almak için kırdı. Fakat kimseden tek kuruş gelmemiş !..

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.