SİYAHKUŞAK

Karatede Kuşakiarın Renkleri Ve Anlamları Nelerdir?

Karatede Kuşakiarın Renkleri Ve Anlamları Nelerdir?

 

Karatede seviyeleri  temsil eden kuşaklar, seviyeye göre renklere ayrılmış ve derecelendirilmiştir.  Renkler; beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi ve siyah kuşak’tan oluşur. Karateye ilk başlangıç seviyesi beyaz kuşakla başlar ve ustalık seviyesi ise siyah ile zirveye çıkar.

Kusaklar RenklerDO HAİ

Beyaz Kuşak

Karateye ilk başladığınız kuşaktır, masumiyeti simgeler. Temizlik, saflık, hiçbir zararı olamayan, masumiyet gibi anlama gelir. Karate-do ilk başlayan ve Karate-do hakkında hiç bir ön bilgisi olmayan sporcular takarlar. Dohai sınıfına ait tek kuşak beyaz kuşaktır.

KOHAİ

Sarı Kuşak

Sarı kuşak ikinci alınan kuşaktır, kök salmak anlamına gelir.  Yere atılan tohum nasıl bir süre sonra sürgün verir kök salar ve dünyaya merhaba derse, sarı kemere geçen bir sporcuda artık Karate-do dünyasına kök salmış, prensiplerini öğrenmiş ve gelişmeye hazır duruma gelmiş demektir.

Turuncu Kuşak

Üçüncü alınan kuşaktır, sıcaklık, memnuniyet, verimlilik ve sıhhat ile ilişkilendirilir. Güçlü ve cömert bir görünümü vardır. En çok istah ile ilgili olan renktir. Gizliliği olmayan, genis kapsamlı bir cazibesi vardır. Örneğin bir ürünün herkese uygun oldugunu ifadedir.

Yeşil Kuşak

Dördüncü alınan kuşaktır, sürgün vermek ve büyümek anlamındadır. Karate-do sporunda kişi artık Karate-do ile ilgili beceriler kazanmaya başlamıştır.

Mavi Kuşak

Beşinci alınan kuşaktır, gelişmek,  göğe erişmek anlamındadır. Sürgün veren ağaç nasıl bir süre sonra gelişimi tamamlar ve uzayıp görkemli bir ağaç olursa, Karate-do da artık gelişimini tamamlamış, temel teknikleri öğrenmiş yavaş yavaş olgunlaşmaya başlamıştır.

SENPAİ

Kahverengi Kuşak

Altındı alınan kuşaktır, tehlike anlamındadır. Kahverengi kemerdeki bir Karate-ka (karate çalışan bir kimse) artık dikkate alınacak bir yapıya sahiptir.Kendisine saldıran rakiplerini uyaran ama ikazını dinlemeyip üzerine gelen muhaliflerini kolayca bertaraf edecek yapıdadır.Kahverengi kuşak siyah kuşağa geçiş olduğu için üç bölüme ayrılır 3.Kyu – 2. Kyu 1.Kyu bu son aşamadan sonra sporcu artık siyah kuşağa hazır duruma gelmiştir.

Siyah Kuşak
Siyah kuşak ustalık seviyesidir ve olgunluk anlamına gelir. Beyazın tam zıddıdır. Karate-do olgunluğunu ve profesyonelliği temsil eder. Tehlikelerden çekinmez ve korku bilmez bir karakter yapısını içerir. Siyah kemer takınan sporcu hem fizikman mükemmel bir estetiğe ve ruh hali olarak toplum ahlak kurallarının zirvesinde bir kişiliğe ulaşmış demektir. Bu kuşak ise ustalık ve olgunluk anlamlarına gelmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.